Ciało eteryczne [od eter – stan pomiędzy energią i materią] zbudowane jest z maleńkich linii energii, jak iskrząca się pajęczyna promieni światła. Ma ono tę samą strukturę co ciało fizyczne, włącznie z wszystkimi częściami anatomicznymi i organami.

Składa się z określonej struktury kanałów do przepływu energii według której ukształtowana jest fizyczna materia tkanek ciała. Tkanki fizyczne istnieją jako takie tylko dlatego, że wspiera je ciało eteryczne, oznacza to, że pole jest sprawcą, a nie rezultatem ciała fizycznego.

Osoby widzące pola auryczne, opisują że roślina najpierw wytwarza matrycę pola energetycznego w kształcie liścia, a dopiero potem liść rosnąc wypełnia istniejącą już formę. Pajęczynowata struktura ciała eterycznego jest w ciągłym ruchu. Iskry błękitnawobiałego światła biegną wzdłuż kanałów energetycznych poprzez ciało fizyczne.
Ciało eteryczne sięga od jednego do pięciu centymetrów poza ciało fizyczne i pulsuje z częstotliwością 15 – 20 cyklów na minutę.
Barwa ciała eterycznego waha się od jasno niebieskiej do szarej. Barwę jasnoniebieską łączy się z subtelniejszą formą niż szarość. Oznacza to, że osoby wrażliwe, o wrażliwym ciele, będą miały pierwszą warstwę w kolorze niebieskawym, podczas gdy w przypadku człowieka mocniej zbudowanego, ciało eteryczne będzie raczej szare.
Im zdrowsze jest ciało fizyczne człowieka, tym silniejsza i bardziej skuteczna jest jego warstwa eteryczna. Najważniejszym zadaniem tego pola jest chronienie go przed niekorzystną energią, np. przed wirusami i bakteriami. Jeśli ciało eteryczne jest silne, potrafi z łatwością przeciwstawić się bakteriom i wirusom, które nie mogą przeniknąć do ciała fizycznego lub są z niego natychmiast usuwane.
Jeśli twój pierwszy poziom jest silny, będziesz miał bardzo mocne i zdrowe ciało fizyczne, będziesz w pełni odbierał wszystkie związane z nim przyjemne doznania. Chodzi tu o przyjemność odczuwania własnego ciała, poczucie witalności, fizycznej aktywności, fizycznego kontaktu, seksu i snu. Tutaj przynależą także przyjemności smakowania, wąchania, słuchania i widzenia. Z powodu doznawanej przyjemności będziesz zapewne używał wszystkich funkcji swojego pierwszego poziomu, tym samym ładując go i utrzymując w zdrowiu. Używając danego poziomu sprawia, że jest on uzupełniany energią.
Z drugiej strony, jeśli nie troszczysz się o swoje ciało, twoje ciało eteryczne osłabnie, a linie energii będą poprzerywane, splątane albo niedoładowane.
Jeśli ciało eteryczne jest słabe, będziesz doświadczał słabości ciała fizycznego i będą ci obce wszystkie związane z nim przyjemności. Twoje ciało z braku działania, pozostanie niedoładowane. Najprawdopodobnie będziesz połączony z częścią swoich linii energii, ale nie ze wszystkimi. Możesz na przykład znienawidzić wszystkie ćwiczenia fizyczne. Możesz uwielbiać jedzenie, ale nie dotyk.
Wszystkie czakry ciała eterycznego mają barwę taką jak ono. Wyglądają jak wiry zbudowane z siatki światła, identycznie jak reszta ciała eterycznego. Gdyby ktoś miał wyizolować ciało eteryczne, przypominałoby ono mężczyznę albo kobietę, zbudowanych z niebieskawych, iskrzących się linii światła.

Jak można zauważyć pole eteryczne?
Najprościej obserwować w przyciemnionym świetle czyjeś ramię na tle białego, czarnego albo ciemnogranatowego tła. Pole eteryczne pulsuje. Pulsacja wznosi się, na przykład, w okolicy obojczyka, a potem spływa w dół po ramieniu jak fala.

W ciałach energetycznych oraz czakramach manifestują się nasze myśli wrażenia, wspomnienia. Tak jak rany pozostawiają blizny na ciele fizycznym, tak samo przebyte schorzenia czy negatywne emocje niszczą strukturę energetyczną. Pozostawiają w niej nisze i dziury, przez które do organizmu mogą wniknąć szkodliwe substancje, wirusy. Do dziur w aurze mogą podczepić się też obce byty energetyczne. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawanie blokad energetycznych, a następnie zaburzeń i schorzeń na poziomie ciała fizycznego. Zniekształcają także nasz odbiór rzeczywistości, zmieniają emocje, prowadzą do nadmiernych stresów, nieuzasadnionego żalu, uagresywniają, wywołują depresje. Dlatego jednym z filarów, koniecznych dla doskonalenia się na każdej ścieżce duchowej jest dbałość o higienę struktury energetycznej. Można ją czyścić podobnie jak myje się ciało fizyczne. Im czystsza jest twoja energia, tym więcej światła może w nią wniknąć. Na planie fizycznym czyste czakramy i aura manifestują się w postaci dobrej kondycji psychofizycznej, urody, pozytywnego myślenia czy też umiejętności realizacji swoich marzeń. Im więcej masz w sobie światła tym lepszych i bardziej życzliwych ludzi do siebie przyciągasz. Posiadając czystą aurę i rozwinięte jak kwiaty czakramy, potrafisz też tworzyć dużo bardziej owocne i silne związki miłosne.

Kolejnym ciałem po ciele eterycznym jest ciało emocjonalne i jest związane z uczuciami. Bez niego nie bylibyśmy zdolni do odczuwania emocji. Zawarte są w nim wszystkie wzorce emocjonalne tworzące naszą osobowość.

Kształtem mniej więcej przypomina ciało fizyczne. Jego struktura jest bardziej płynna niż w przypadku ciała eterycznego i nie odpowiada strukturze ciała fizycznego. Ciało emocjonalne przypomina raczej zabarwione obłoki delikatnej substancji znajdujące się w ciągłym, płynnym ruchu. Ciało emocjonalne sięga od dwóch do siedmiu centymetrów poza ciało fizyczne. Jej barwy mogą być jasne i przejrzyste albo ciemne i mętne, w zależności od jakości wytwarzających je uczuć i energii.
Czyste i wysoko naenergetyzowane uczucia – takie jak miłość, podniecenie, radość albo gniew – są jasne i przejrzyste; uczucia pomieszane są ciemne i mętne.
Ciało emocjonalne zawiera w sobie wszystkie barwy tęczy. Każdy czakram wygląda jak wir innego koloru.
Na ogół, ciało emocjonalne przypomina kolorowe kleksy poruszające się wewnątrz matrycy ciała eterycznego i również nieco poza nim. Im bardziej będziemy świadomi naszych negatywnych wzorców emocjonalnych i próbowali sie od nich wyzwolić, tym doskonalsza i przezroczystsza stanie się nasza warstwa emocjonalna.
Dzięki uwalnianiu się od utartych wzorców emocjonalnych drugie ciało energetyczne stanie się doskonalsze i zacznie wibrować pozytywną energią.
Jeśli pozwolisz swobodnie przepływać wszystkim uczuciom tego poziomu, bez względu na to czy są pozytywne czy negatywne, twoja aura będzie zrównoważona. Negatywne uczucia i negatywne energie związane z nimi zostaną uwolnione i przekształcone. Jeśli jednak zablokujesz swoje emocje o sobie samym, zatrzymasz przepływ związanej z nim energii. Ciało emocjonalne ulegnie stagnacji, a w efekcie utworzą się niedoładowane, ciemne, brudne obłoki o różnych barwach, odpowiadające tłumionym emocjom.
Jeśli to ciało jest silne i naładowane, to jesteś zadowolony ze swojego emocjonalnego stosunku do siebie. Masz różnorodne odczucia w tej kwestii, ale nie są one negatywne. To znaczy, że lubisz i kochasz siebie.
Jeśli ciało eteryczne i emocjonalne są naładowane, to będziesz kochał siebie, doświadczając jednocześnie wszystkich fizycznych przyjemności związanych z ciałem. Jeśli  jest niedoładowane i słabe, to albo nie będziesz miał zbyt wielu odczuć na temat siebie samego, albo nie będziesz ich świadom. Natomiast jeśli to ciało jest mocne, ale energia jest ciemna i znieruchomiona, to możesz nawet nienawidzić siebie. Tłumisz te negatywne odczucia i popadasz w depresję.

Ciało mentalne jest trzecim ciałem aurycznym.
Sięga dalej niż ciało emocjonalne i zbudowane jest z jeszcze delikatniejszej substancji, która ma związek z myślami i procesami mentalnymi. Wygląda zazwyczaj jak jasnożółte światło promieniujące wokół głowy i ramion i rozciągające się całego ciała. Powiększa się i rozjaśnia, kiedy jego właściciel koncentruje się na myśleniu. Ciało mentalne sięga od siedmiu do dwudziestu centymetrów poza ciało.
Ciało to jest również ciałem strukturalnym. Zawiera w sobie strukturę naszych myśli. Jest zazwyczaj żółte. Na tym poziomie aktywne są świadomość i podświadomość, dlatego w jego zasięgu znajdują się formy myślowe (myślokształty). Przypominają kleksy różniące się co do jasności i kształtu. Na te formy myślowe nakładają się dodatkowe kolory, najczęściej emanujące z poziomu emocjonalnego. Kolor reprezentuje emocję, która związana jest z myślokształem. Im jaśniejsza i lepiej uformowana idea, tym jaśniejszy i lepiej uformowany jest związany z tą ideą myślokształt.
Kiedy koncentrujemy się na konkretnych myślach , odpowiadające im formy powiększają się.
Codziennie myśli stają się bardzo potężnymi, „dobrze ukształtowanymi” siłami, które zaczynają wpływać na nasze życie. Jeśli twoje ciało mentalne jest naładowane i mocne, będziesz miał jasny umysł, który będzie ci dobrze służył. Będziesz prowadził aktywne życie umysłowe i lubił się uczyć.
Jeśli natomiast poziom ten jest słaby i niedoładowany, twój umysł będzie cię zawodził. Nie będziesz zapewne zbytnio zainteresowany poszukiwaniami naukowymi i innymi kwestiami natury intelektualnej. Kiedy nasze emocje są negatywne, pulsacje pola stają się wolniejsze, linie zmieniają barwę na ciemniejszą, a ich kształty ulegają deformacji. Te „negatywne formy myślowe” powiązane są z naszymi nawykowymi, negatywnymi procesami myślowymi. Trudno je zmienić, ponieważ osobie zainteresowanej wydają się spójne i logiczne.

Jeśli ciało eteryczne i emocjonalne są słabe, a ciało mentalne silne i naładowane, to będziesz raczej typem intelektualnym niż człowiekiem realizującym się poprzez emocje i ciało. Twoimi narzędziami będą rozsądek i inteligencja, a nie uczucia i wrażenia. To automatycznie ograniczy pole twojego doświadczenia. Ciało astralne jest niejednorodne i zbudowane z obłoków o barwach piękniejszych niż ciało emocjonalne. Posiada za zwyczaj stały zestaw barw, myli się je jednak z różowym światłem miłości.
Ciało to sięga od piętnastu do trzydziestu centymetrów poza ciało fizyczne. Czakramy należą do tej samej oktawy kolorów co ciało emocjonalne, każdy jednak jest przepełniony różowym światłem miłości. Czakram serca osoby kochającej jest pełen tego różowego światła na poziomie astralnym.
Kiedy ludzie zakochują sie w sobie, pomiędzy ich sercami widać przepiękne łuki różowego światła miłości. Kiedy ludzie tworzą ze sobą związki, między ich czakrami pojawiają się łączące ich więzy. Więzy te istnieją na wielu poziomach pola aurycznego, nie tylko na poziomie astralnym. Są tym mocniejsze i gęściejsze, im dłuższy i głębszy jest związek.
Kiedy związek dobiega końca, zostają zerwane, powodując często wiele bólu.

Na poziomie astralnym między ludźmi zachodzi do bardzo intensywna wymiana myśli. Jeśli ciało astralne zawiera niedoładowaną energię, to będzie ona postrzegana jako ciemny, gęsty, lepki płyn. Nazywa się go śluzem aurycznym. Przypomina śluz który pojawia się w ciele w wyniku przeziębienia. Śluz auryczny zawiera bardzo szkodliwy wpływ na ciało fizyczne – wywołuje ból, dyskomfort, poczucie ciężkości, wyczerpanie i wreszcie chorobę.
Ten poziom zawiera całą radość i miłość, a także walkę i ból, tkwiące w każdym związku. Jeśli masz silną sferę astralną, wówczas twoje relacje z innymi będą zdrowe, i oparte na silnej, autentycznej więzi. Przyjaciele i rodzina będą odgrywali istotną rolę w twoim życiu. Będziesz lubił towarzystwo innych ludzi i chętnie dla nich pracował. Miłość będzie dla ciebie wartością nadrzędną.
Jeśli natomiast to pole jest niedoenergetyzowane i słabe, więź z innymi ludźmi będzie dla ciebie mniej istotna. Możesz być samotnikiem. Możesz nie mieć zbyt wielu intymnych związków. Jeśli jednak takie istnieją w twoim życiu, mogą ci sprawić kłopoty i wywołać poczucie, że nie są warte ceny, którą trzeba za nie zapłacić. Możesz mieć wrażenie, że ludzie cię przytłaczają, ponieważ ich ciało astralne będzie silniejsze niż twoje.
Kiedy przychodzimy na świat, jesteśmy połączeni z naszymi rodzicami za pomocą sznurów aurycznych, podobnych do pępowiny. Sznury te rozwijają się podczas kolejnych faz rozwoju dziecka. Odwzorowują nasze związki z obojgiem rodziców. Każde z nich jest modelem naszych przyszłych związków z kobietami i mężczyznami. Kolejny związek powoduje rozwinięcie nowych sznurów.

Trzy pierwsze poziomy aury reprezentują fizyczne, emocjonalne i mentalne doświadczenie świata w ciele fizycznym. Czwarty poziom jest pomostem łączącym świat fizyczny z duchowym. Trzy poziomy wyższe reprezenrują nasze fizyczne, emocjonalne i mentalne doświadczenie świata duchowego.Są jednocześnie modelem dla trzech poziomów niższych.

Piąte ciało energetyczne – ciało duchowe – ma związek z wyższą wolą, połączoną z wolą boską. Piąta czakra łączy się z potęgą słowa, przemawiania, słuchania i brania odpowiedzialności za swoje czyny. Eteryczna warstwa pola energetycznego wywodzi swoją strukturę z ciała duchowego. Jest to idealna forma, którą może przybrać warstwa eteryczna. Sięga ona od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu centymetrów poza ciało. W trakcie choroby, kiedy warstwa eteryczna ulega zniekształceniu, praca warstwy duchowej pomaga jej odzyskać pierwotny kształt. To właśnie na tym poziomie dźwięk tworzy materię. To na tym poziomie uzdrawianie dźwiękiem jest najskuteczniejsze.
Warstwa ta ukazuje się jako bezbarwne albo przezroczyste linie kanałów na kobaltowoniebieskim tle.
Poziom duchowy jest wzorcem dla ciała eterycznego, tworzącego z kolei strukturę siatkową (uporządkowane pola energii) w oparciu o którą powstaje ciało fizyczne.
W tej warstwie zawiera się cała struktura pola, włącznie z czakramami, organami eterycznymi oraz fizycznymi częściami ciała. Struktury te zdają się powstawać z przezroczystych linii na ciemnoniebieskim tle, które jest stałe. Ciało duchowe jest odwzorowaniem dla ciała eterycznego. Każdej błękitnej linii światła poziomu pierwszego, odpowiada pusta przegródka albo bruzda na poziomie piątym.
Jeśli to ciało jest silne, to należysz do ludzi, którzy są zdolni, by utrzymać porządek w swoim życiu. W twoim domu panuje porządek, jesteś punktualny, świetnie wykonujesz swoją pracę, bez względu na stopień trudności. Twoja wola funkcjonuje bez zarzutu. Jest połączona ze świętą wolą, choć być może nigdy nie słyszałeś, że coś takiego istnieje. Rozumiesz, że porządek jest zasadą uniwersalną.
Jeśli jednak nie jesteś dostrojony do świętej woli, model twojego pola na piątym poziomie będzie zniekształcony. Nie będziesz znał ani swego miejsca w uniwersum, ani swojego celu. Sama idea celowości możę ci się wydawać pozbawiona sensu. Będziesz uważał, że ktoś chce ci coś narzucić i określić twoje miejsce za ciebie, wbrew twojej woli.
Jeśli ciało duchowe jest osłabione, zapewne nie utrzymujesz porządku w swoim życiu. Nie jesteś zainteresowany tym, by wszystko było czyste i schludne. Nawet gdybyś chciał, byłoby to trudne do osiągnięcia. Porządek może wydawać ci się okropnym ograniczeniem twojej wolności. Masz trudności ze zrozumieniem skomplikowanych systemów rządzących rzeczywistością lub jej ogólnej struktury.


Kontemplacja tego poziomu i medytowanie nad wielkim ewolucyjnym planem pomogą ci znaleźć cel życia i ułatwiają rozwój.