Dżiny są starsze niż sam islam, ich historia jest długa a moc na tyle potężna, że opętanie może doprowadzić nawet do śmierci. Wedle tradycji dżiny to powstały z czystego, wolnego od dymu ognia i są niewidzialne oraz posiadają zdolność telepatii, znikania i zmiany kształtu. Mogą obcować swobodnie po wszystkich trzech Planach; Wewnętrznym, Astralu i Materialu. Dżiny mają swój własny świat praw a ich lojalność wobec panów, ogromna cierpliwość i dobra pamięć jest nie do podważenia. Według Koranu należą do trzeciej kategorii istot rozumnych. Jeśli dobrze kojarzy się treści baśni czy podań, dżina można zamknąć w butelce bądź lampie używając zaklęć. Zamieszkują głównie miejsca nieprzyjazne ludziom – pustynie, ruiny czy ponure lokacje. Dżiny pomagają w leczeniu i wróżeniu, jednak kontakt z nimi został zakazany.

Dżiny potrafią spełnić życzenie swego pana w mgnieniu oka. Nieważne czy mowa o prostych czy złożonych sprawach. Te bardziej skomplikowane zajmują więcej czasu, ale zawsze są spełniane. Ważne jest jednak by życzenia określać możliwie zwięźle. Ich bezkrytycyzm sprawia, że jeśli wypowiemy coś niezgodnego z rzeczywistością, dżin będzie próbował naginać otoczenie do naszych słów i naszego poglądu na świat. Pomimo wielu zalet, dżiny mają problemy z zaprzeczeniami i odbierają je często na odwrót. Dlatego trzeba uważać z życzeniami nie będącymi życzenia, zważywszy, że naszą pomyłkę dżin może spełnić zanim to do nas dotrze i pilnować jego poczynania kiedy jesteśmy czymś szczególnie zajęci. Dlatego posiadanie dżina wpływa na naszą odpowiedzialność i ważenie słów. Mądre planowanie zadań w przód to najlepszy sposób na pozbywanie się ewentualnych problemów. Mądrość polega między innymi na wydawaniu poleceń w odpowiedniej kolejności.

Długa znajomość z dżinem sprawia, że w końcu docierają do nas ważne sprawy z nim związane. Każdy człowiek ma własnego dżina, jest jak nasza podświadomość a chwila kiedy wydaje mu polecenie jest niczym innym jak programowaniem naszej własnej podświadomości. Nie musimy kontrolować wszystkich poleceń jakie wychodzą z naszej głowy – chodzenie na nogach to efekt kontroli naszego dżina – prowadzi nas a my możemy w tym czasie skupić na czymś innym.

Kierowanie naszej podświadomości na dalekosiężne cele pozwala realizować złożone plany, takie jak znalezienie pracy czy schudnięcie. Poleceniami wpływamy na własną podświadomość i kreujemy charakter, ale nie tylko. Również zdrowie. Programujemy się w ten sposób. Jednak nie tylko my sami siebie projektujemy. Siłą czyichś zasłyszanych słów również kształtuje nasze cele i nas samych. Jeśli ktoś zarzucić choćby sugestie na temat naszej wady, jesteśmy skłonni uwierzyć, że faktycznie ją posiadamy. Tak na przykład wychowujemy dzieci. Tak więc jeśli czasami mówi się o ludziach z wielkim szczęściem, znaczy to, że mają oni świetnie rozpoznanie w naturze dżina i wiedzą jak go spożytkować. Podobnie jest z optymistami – oni nie są ślepi na zło, tylko doskonale wiedzą czego chcą i realizują to ich podświadomość.

Tak więc dżin jest pewnego rodzaju uosobieniem naszej podświadomości. Jeśli istnieją bóstwa w które wierzą ludzi, to bardzo możliwe, że mają ważniejsze sprawy na głowie niż wypełnianie białych kart naszego życia i dzięki podświadomości ułatwiają nam kierowanie naszymi życiami i życiem innych. Wiedząc czego chcemy i wtedy posługujemy się prostymi poleceniami. Skierowane w takiej formie do naszego dżina wypełniają się zgodnie z naszą wolą i oczekiwaniami.